Često čujemo kako su sve biljke jestive. Doduše neke samo jednom (poput šafrana i đurđevka), kao i otrovne gljive. Neke su jestive onoliko koliko sobre i jake zube imate, jer su vlaknaste i suve, a neke zavisno od toga kakav ukus imate, jer su izuzetno gorke. Dok, neke možete jesti redovno, a da verovatno niste ni svesni koliko su često u vašoj okolini.
Srem(č)ica vas upoznaje upravo sa tim koje možete koristiti u svojoj redovnoj ishrani, a ujedno su i lekovite biljke koje možete koristiti, većinom ko respiratornih tegoba.
Slede redom lekoviti, a jestivi buketi od prolećnica. Ako niste navikli da jedete divlje biljke, uvodite ih postepeno u prehranu, a obavezno nešto i osušite za čaj.
- Ljubičica, koristi se cvet i list
- Krasuljak (bela rada), koristi se cvet i list
- Podbel (konjsko kopito, kozja brada), koristi se cvet i list
- Jagorčevina, koristi se cvet i list
- Maslačak, koristi se cvet i list
- Plućnjak, koristi se cvet i list

Nešto kasnije slede slezovi, dan-noć i razne iglice i sva plejada raznolikog jestivog cveća i njihovih listova.
Dakle, najjednostavnije je krenuti sa onim laganim, deo osušite, a Srem(č)ica će vas svakim danom dublje uputiti čemu biljke služe. Prolećnice se beru u lekovite svrhe, sada, dok cvatu.
Naravno, uvek imajte na umu da je veliki deo ukrasnog cveća koje gajimo po baštama i balkonima otrovno, moralo je nekako zaštiti svoju lepotu. Tako da, dobro ćemo vas informisati da slučajno ne biste rizikovali.
A sada, korpicu u ruke i pravac u prirodu po ljubičice!