Dok su svi zaluđeni keljem i celerom trenutno, u drugi je plan nepravedno pala jedna druga, po mnogo čemu zdravija, a kod nas nezaobilazna biljka.
Blitva je sa pravom pravi čuvar zdravlja, a ugledni nutricionista Džordž Mateljan svrstava je među najzdravije na svetu. Možda će vas iznenaditi da se smatra i jednom od najhranjivijih, jer iako jedna porcija ima samo 35 kalorija, zbog mnoštva vlakana dugo čuva sitost.
Razloga da češće jedete blitvu stvarno je mnogo, ali vam izdvajamo nekoliko najbitnijih: bogata je vitaminom C, B1, B2 i karotinom (provitamin A), vitaminom E, a ima i znatne količine vitamina K koji ima važnu ulogu pri zgrušavanju krvi, te održava zdravlje i čvrstoću kostiju.
Osim toga, obiluje magnezijumom, gvožđem, kalijumom, kalcijumom i važnim mineralnim solima. Sadrži niz antioksidansa koji, kako se veruje, smanjuju izglede za nastanak hroničnih bolesti, ali i nekih vrsta raka. Deluje protivupalno, pomaže očuvanju dobre krvne slike i zdravlja srca, te pomaže i dijabetičarima.
Uz sve navedeno, podstiče probavu i mršavljenje. Treba li vas još nagovarati?

Nego, pre nego što otrčite u kuhinju i bacite se na spremanje blitve, moramo vas upozoriti na jednu čestu grešku: ne kuvajte zajedno peteljku i lišće, jer ona tako gubi mnogo zdravih sastojaka.
Peteljci treba duže vremena da se skuha nego lišću, te se na ovaj način lišće nepotrebno prekuvava. Dok čistite blitvu odvojite peteljke i ranije ih ubacite u šerpu vrele vode, vrlo brzo nakon krompira recimo. Kad je krompir, ili peteljke ukoliko ne koristite krompir, skoro skuvan, ubacite i lišće.
Svom zdravlju učinićete ogromnu uslugu ukoliko počnete da jedete blitvu i svežu, u smutiju ili u salati npr.
Salatu dobro začinite, dodajte joj rukolu ili bejbi spanać, a u smuti ubacite sastojke jakog ukusa, poput višanja i ne plašite se da će vam obrok biti neukusan.